Safe-Sleeve suojaa rikkoutuvan letkun lähellä olevia ihmisiä (pin hole -testattu). Saatavana on myös alumiiniholkkeja Safe-Sleeve -suojasukan kiinnittämiseksi letkuun.

Safe-Sleeve -suojasukan ominaisuudet

  • Tekstiilinen vakiosuojasukkamme
  • Taloudellinen ja turvallinen valinta letkujen suojaamiseen
  • Suojaa rikkoutuvan letkun lähellä olevia ihmisiä.
  • Suojaa hydrauliikkaletkuja hankaukselta.
  • Valmistettu kulutusta kestävästä ja kierrätettävästä polypropeenista.
  • Kestää hyvin happoja ja emäksiä.
  • Täysin kierrätettävää materiaalia
  • Kestää sekä pakkasta että kuumuutta.
  • Suositeltu käyttölämpötila -40 °C – +80 °C
  • UV-suojattu
  • Kestää erinomaisesti hankausta.

Miksi Safe-Sleeve?

Eurooppalainen EN ISO 3457 -standardi vaatii, että hydrauliikkaletkut on suojattava seuraavissa tapauksissa:

  • käyttöpaine on suurempi kuin 5 MPa (= 50 bar)
  • TAI lämpötila on korkeampi kuin 60 °C
  • JA letkut sijaitsevat tavallisessa käyttöympäristössä 1 metrin säteellä käyttäjästä ja letkun rikkoutuessa on vaara, että nestesuihku yltää käyttäjään.

Lisäksi letkunsuojan on oltava tarpeeksi vahva pysäyttämään, hajottamaan tai kääntämään nestesuihku letkun rikkoutuessa siten, ettei se osu suoraan käyttäjään. Standardit EN 12999 ja EN 4413 sisältävät myös samankaltaisia vaatimuksia letkuasennelmille.

Safe-Sleeve täyttää nämä vaatimukset!

Saatavana olevat värit

Vakiovärinä musta ilman painatusta.

Muita värejä tilattavissa (minimitilaus 3 000 m / koko).

Saatavana olevat koot ja pituudet

Saatavana ulkohalkaisijoissa 17–125 mm

Suosittelemme valitsemaan letkun halkaisijaa muutaman millimetrin suuremman koon, jolloin suoja on tehokkaampi ja asennus helpompaa. Kokoa valittaessa tulee myös ottaa huomioon letkuun mahdollisesti asennetut liittimet.

Saatavana 50 m rullissa ja määrämittaisina pätkinä.

Safe Sleeve 1 1
TuotekoodiSisähalkaisija Ø / lättämitta (mm) Toleranssi +/- 0,5 mm
SL-RDX 1717 / 30
SL-RDX 2020 / 35
SL-RDX 2323 / 40
SL-RDX 2727 / 45
SL-RDX 3030 / 50
SL-RDX 3636 / 60
SL-RDX 3939 / 65
SL-RDX 4646 / 75
SL-RDX 5555 / 90
SL-RDX 6262 / 100
SL-RDX 7878 / 125
SL-RDX 9494 / 150
SL-RDX 109109 / 175
SL-RDX 125125 / 200

Alumiiniholkit

Safeplast-tuotenroUlkohalkaisija mmSisähalkaisija mmSeinämä mmLeveys mm
ALUHO 2020171,527
ALUHO 2525221,527
ALUHO 3030271,527
ALUHO 3535321,527
ALUHO 4040362,027
ALUHO 4545393,030
ALUHO 5050462,027
ALUHO 5555512,030
MSHA Sleeve 42

Safe-Sleeve-suojasukkien ohjetaulukko

ID – Sisähalkaisija (mm)

Hose DN mm – Letkun nimellishalkaisija (mm)

Hose DN inch – Letkun nimellishalkaisija (tuumaa)

Hose OD mm  – Letkun ulkohalkaisija (suositusmaksimi)

TuotekoodiSafe-Sleeve ID mm Hose DN mmHose DN inchHose OD mm
SL-RDX171781/414
SL-RDX232385/1615
SL-RDX2727103/822
SL-RDX3030121/225
SL-RDX3636165/830
SL-RDX3939203/434
SL-RDX464625140
SL-RDX5555321 1/448
SL-RDX6262401 1/255
SL-RDX787850270
SL-RDX9494
SL-RDX109109100
SL-RDX125125115